Buka dhe vlerat ushqyese 

Karbohidratet janë shpesh të larta në listën e ushqimeve që njerëzit pëlqejnë të kenë në dietat e tyre dhe buka mund të jetë në krye të listës kundër karbohidrateve. Po, buka përmban karbohidrate, por si të gjitha karbohidratet, ato mund të jenë pjesë e një diete të shëndetshme (nëse nuk keni një alergji aktuale ndaj grurit ose glutenit).

 

 

Benefitet e të ngrënit ëmbëlsira

Embëlsirat pëlqehen në mbarë botën për aromën dhe shijen e tyre të këndshme. Por përveç shijes, ka edhe përfitime të shumta nga ngrënia e ëmbëlsirave. Ëmbëlsirat ofrojnë disa shpërblime për zemrën dhe organet e tjera vitale të trupit. Pasticeri Lika do të ndajë me ju disa nga avantazhet e të ngrënit të ëmbëlsirave më poshtë.

 

 

Keshilla per nje Cheesecake te mire

Niseshteja
Pak niseshte misri ose miell në brumin e cheesecake-it është një siguri kundër plasaritjes dhe e bën më të lehtë prerjen e tortës në feta të pastra, megjithëse ndryshon pak strukturën e cheesecake-it. Niseshteja e bën cheesecake-un më të fortë , ndërsa një cheesecake që mbështetet vetëm në vezë ka një strukturë më të butë dhe super kremoze.

 

 

Receta origjinale e tiramisus

Përbërësit
4 vezë të mesme
500 gr Mascarpone
4 lugë sheqer
300 g biskota
8 filxhanë kafe të ftohtë
50 g liker për shije
kakao e hidhur e situr
Kripë për shije