Keshilla per nje Cheesecake te mire

Gjerat qe duhet te dini per nje chesecake te mire

Niseshteja
Pak niseshte misri ose miell në brumin e cheesecake-it është një siguri kundër plasaritjes dhe e bën më të lehtë prerjen e tortës në feta të pastra, megjithëse ndryshon pak strukturën e cheesecake-it. Niseshteja e bën cheesecake-un më të fortë , ndërsa një cheesecake që mbështetet vetëm në vezë ka një strukturë më të butë dhe super kremoze.

Si të bëni djathin kremoz?
Thjesht vendoseni cheesecake-un në një tavë pjekjeje ose në një enë tjetër të madhe pjekjeje, mbusheni me disa centimetra ujë dhe vendoseni të gjithë konstruksionin në furrë. Mbështjellja e tavës së cheesecake-it me fletë metalike ndihmon gjithashtu që uji të mos depërtojë nëpër të çarat.

Parandalimi i çarjeve të cheesecake
Ka dy arsye kryesore pse Cheesecake juaj mund të krijojë çarje: Zierja e tepërt dhe ftohja shumë e shpejtë. Të dyja janë plotësisht të parandalueshme. Gatuani Chesecake tuaj derisa te fale pak nga unaza e jashtme e tortës  dhe te jetë pak e forte pjesa e siperme, por rrethi i brendshëm ende të lëkundet si gel. Disa njolla të arta të thekura janë të mira, por nëse shihni ndonjë çarje të vogël duke u formuar, kaloni menjëherë në hapin e ftohjes.

Procesin e ftohjes bejeni gradualisht. Lëreni cheesecake-un në furrën e fikur me derën e hapur për rreth një orë, më pas hiqeni nga banja me ujë dhe lëreni të ftohet plotësisht në sobë. Kur e hiqni nga banja me ujë, kaloni edhe një thikë me tehe të hollë rreth buzës se tepsis për t’u siguruar që keku të mos ngjitet në tepsi, gjë që gjithashtu mund të shkaktojë çarje ndërsa torta ftohet.

Gjithmonë, gjithmonë ftohni një cheescake
Një cheesecake është një tortë e përgatitur në kuptimin që ju duhet ta bëni atë përpara. Pas gjithë pjekjes së kujdesshme dhe ftohjes së ngadaltë, cheesecake duhet ende të ftohet në frigorifer dhe të qendroje për të paktën katër orë ose (idealisht) gjatë natës.

Nëse e preni cheesecake përpara se ta ftoheni, ai do të ketë një strukturë të fortë,  dhe do të mendoni se keni bërë diçka tmerrësisht të gabuar. Por pasi të ftohet, do të jetë shndërruar në atë cheesecake prej kadifeje, kremoze që të gjithë e njohim dhe e duam.