Përbërësit
4 vezë të mesme
500 gr Mascarpone
4 lugë sheqer
300 g biskota
8 filxhanë kafe të ftohtë
50 g liker për shije
kakao e hidhur e situr
Kripë për shije.

Përgatitja
Për të marrë rezultatin më të mirë, është e rëndësishme të ndiqni dy hapa paraprake :

– gjysmë ore para fillimit të procedurës, nxirreni mascarpone nga frigoriferi;
– vezët duhet të jenë në temperaturën e dhomës.

1
Fillimisht ndajmë të verdhat nga të bardhat dhe i vendosim në dy enë të ndryshme.
Shtoni 1 lugë sheqer tek të verdhat e vezëve dhe duke përdorur një mikser elektrik, përzieni gjithçka mirë derisa të bëhet nje masë e lehtë dhe e shkumëzuar.

 

2
Shtoni mascarponen dhe punojeni masën derisa të përftoni një krem ​​të butë dhe të shkumëzuar.

 

3
Tani rrihni të bardhat e vezëve, të cilat duhet të kenë një konsistencë shumë të trashë dhe të fortë.
Filloni të punoni vetë të bardhat e vezëve derisa të jenë gjysëm të rrahura.
Në këtë pikë, shtoni gradualisht 2 lugë sheqer dhe vazhdoni t’i përzieni derisa të ngurtësohet.
Pasi të arrihet konsistenca e duhur, shtoni pjesën tjetër të përzierjes që përmban të verdhat e vezëve dhe mascarpone.
Është e rëndësishme që ta kryeni këtë operacion me shumë delikatesë, duke trazuar gjithçka nga poshtë lart, në mënyrë që të bardhat e vezëve të mos humbasin butësinë e tyre.
Hidhni gjithçka në një qeskë dhe vendoseni në frigorifer të pushojë.

 

4
Përzieni 1 lugë me sheqer me likerin  dhe kafenë e ftohtë për të bërë shurupin që do të përdoret për të lagur biskotat.

 

 

 

 

 

 

5

Shtroni tiramisu-n tuaj: merrni një enë të vogël pjekjeje dhe lyeni brenda saj një shtresë kremi të ftohtë, më pas mbulojeni me një shtresë  biskotash të lagura në shurup.
Mbulojeni me një shtresë tjetër kremi, më pas me nje shtrese tjeter biskotash dhe nje shtrese tjeter kremi ne fund. E vendosim tortën në frigorifer për të paktën dy orë.

 

 

 

 

 

 

6

Para se ta servirni, spërkatni sipërfaqen me pluhur kakao të situr.